Har en Ford Mondeo på min gård som vägrar starta, en -99 diesel. Enligt verkstan är det startspärren som har brutit, bilen stannade under färd.
Vet någon hur man kopplar förbi startspärren eller ännu hellre: Hur man TAR BORT startspärren.
Lindha
Gnudde
Opel Omega
Precis som du fick svar på på fordforumet, så är detta nära på omöjligt att koppla ur eller förbi startspärren då detta som sagt är väl integrerad i styrboxen osv, och sm du även fick svar på så bör det även räcka med att ha en fungerande nyckel för ny omkodning.
-Kör Nissan Micra 1,3 -00, Miata MX5 -91, Seat Alhambra VR6 4x4 -04, kawasaki KLR 650 -91, äldre gräsklippare,, alla etanoldrivna.
www.etanolexperten.se
Tjao . det är den röda nyckln , huvudnyckeln om behövs om jag minns rätt .
Finns den så ska det gå , programera nycklarna gör man själv i gammla mondeon , det ståt i instruktiosboken hur man gör .
Är det en importbil så kan det vara lite annolunda . vet att det satt en typ med en separat liten satt svart sak som man ska hålla mot en mottagare i bilen . har en gammal arbetskambrat som har en 98 importdisel som det sitter en sån sak i . den krånglade så fordverkstan kopplade förbi den . så om det är den varianten så går det att koppla förbi
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)
Bookmarks